رادیو عرفان

پادکست رادیویی با موضوع «راهکار تقویت حافظه»
صدا: محمد رضا رضائیان
میکس: حسن نادری
رادیو عرفان

پادکست رادیویی با موضوع «توسعه مهارت های ارتباطی با دیگران»
صدا: احمد دباغ
مهدی شعبانی
میکس: حسن نادری
رادیو عرفان

پادکست رادیویی با موضوع «آیا ما به مدرک دانشگاهی نیاز داریم؟»
صدا: سید حسین سلطانیان
مائده فهیمی
میکس: حسن نادری
رادیو عرفان

رسانه

مطالب تصادفی

دوره TESOL

دوره تربیت مدرس Westminster College London

زبانکده عرفان قصد دارد  تیر ماه امسال (جولای 2020) طی توافقنامه ای مشترک با Westminster College London، به عنوان نماینده رسمی این سازمان بین المللی در ایران معرفی شود.
بر اساس توافق صورت گرفته، کلیه دوره های آموزشی تیسول بین المللی شامل "تربیت مدرس زبان مختص آموزش به بزرگسالان"، " انگلیسی تجاری"، "تربیت مدرس مختص آموزش کودکان" تحت سیلابس TESOL Westminsterو ارائه ی مدرک بین المللی به علاقه مندان در ایران ارائه می گردد. کلیه مدارک بین المللی دارای تاییدیه رسمی از وزارت امور خارجه و اداره آموزش و پرورش انگلستان میباشد. در ضمن زبان آموزان میتوانند پس از دریافت مدرک با ورود به سایت تیسول  کالج وست مینستر به مشاهده کد رهگیری خود اقدام نمایند.

تیسول (TESOL) چیست ؟

کلمۀ TESOL مخفف عبارت Teaching English to Speakers of Other Languages (تدریس زبان انگلیسی به افرادی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست) میباشد که یک مدرک بین المللی و بسیار مهم جهت تدریس زبان انگلیسی می‌باشد. بطوری که دارندۀ این مدرک بعنوان مدرس بین المللی زبان انگلیسی معرفی میشود و میتواند در تمامی دنیا در آموزشگاه ها و کالجهای دولتی و خصوصی مشغول به کار شود. این مدرک از معتبرترین مدارک تدریس زبان انگلیسی در دنیا میباشد. 

 فواید ارائه مدرک TESOL  چیست؟

در حال حاضر اکثر موسسات آموزشی در کشورهای دنیا به سوی این مدرک گرایش پیدا کرده اند و داشتن این مدرک را برای استخدام مدرس ضروری میدانند. فوائد ارائه چنین مدرکی عبارت است: 
۱- ارائه یک الگو و طرح منسجم جهانی و تعریف یک استاندارد بین المللی منسجم برای تدریس زبان انگلیسی
۲- جلوگیری از اعمال سلیقه شخصی در تدریس که در کشور ما بسیارشایع میباشد.
۳-  انتخاب مدرس برحسب استاندارهای جهانی و جلوگیری از انتخاب برحسب سلیقه یا روابط شخصی.
۴- اعتماد بیشتر والدین و فراگیران به مؤسساتی که مدرسان آن دارای مدرک بین المللی تدریس زبان انگلیسی TESOL میباشند.
۵- آسانتر شدن کار مدیران مؤسسات و مراکز علمی در انتخاب معلمان شایسته و باسواد جهت تدریس 
۶-  ضروری نبودن برگزاری آزمونهای تعیین سطح جهت استخدام مدرس برای کسانی که دارای این مدرک میباشند.

 چرا یک معلم زبان باید TESOL داشته باشد؟

۱- قابلیت و داشتن فرصتهای شغلی مناسب در کشورهای مختلف 
۲- استاندارد سازی سطح مهارتهای تدریس خود با تراز بین المللی و همگام با مدرسین زبان در دنیا
۳- اهتمام به امر تدریس و کسب درآمد خصوصاً برای پوشش هزینه تحصیل حتی برای کسانی که در کشورهای دیگر در رشتههای دیگر تحصیل مینمایند.
۴- کسب سهم بیشتری از بازارِ پر رقابت تدریس در بین معلمان و دارای قدرت بالا در پیشنهادِ رقم حق التدریس دریافتی از سوی موسسات و آموزشگاهها

 تیسول انگلستان TESOL Westminster

 گواهی TESOL Westminster London با هدف ارائه برترین سطح استاندارد در جهان، دوره های آموزشی مدرس  زبان  انگلیسی را فراهم آورده و مطابق با استاندارد های بین المللی به طور گسترده در انگلستان و سراسر جهان ارائه می دهد. در اکثر کشورها، دیپلم TESOL صادره از انگلستان معادل 32واحد دانشگاهی بوده و می تواند درب های بیشتری را بروی فرصت های شغلی و ادامه تحصیل بگشاید. مراکز آموزش زبان در جهان، اکنون با دقت بیشتری اساتید خود را انتخاب می کنند. هر روز تعداد فراوانی از اساتید زبان از کشورهای خاور میانه و آسیائی تقاضا دارند در کشور خودشان دوره های TESOL را بگذرانند و گواهی معتبری با مُهر و تأیید وزارت آموزش انگلستان  دریافت کنند و در شغل حرفه ای خود ارتقاء یابند. وزارت آموزش و نیروی انسانی تأثیر مثبت دارندگان این گواهی را درانگلستان مورد بررسی قرار داده و آن را معتبر شناخته و تأئید کرده است.

چرا گواهی  Westminster College London ؟ 

از آنجائیکه تعداد اشخاصی که به جمع گروه زبان آموزان ملحق می شوند بطور روزمره در سطح جهان رو به افزایش است، نیاز مبرم و تقاضا برای اساتید مجرب و آموزش دیده مطابق با استانداردهای جهانی و دارای گواهی معتبر نیز رو به افزایش است. مدارس زبان در سراسر جهان اکنون با دقت بیشتری اساتید خود را انتخاب می کنند. اساتید زبان در کشورهای خاور میانه و آسیا که تقاضا دارند در کشور خودشان دوره های TESOL را بگذرانند و گواهی معتبری با مُهر و تأیید وزارت  آموزش و امور خارجه انگلستان دریافت کنند . بنا به تقاضای آنان، هم اکنون در کشورهای انگلستان و سی و شش کشور دیگراین امر اجرائی گردیده و اخذ این گواهی منجر به ارتقاء مقام و حقوق فوری آنان شده و درب هائی از فرصت های شغلی در سراسر جهان را برای آنان گشوده است. 
فارغ التحصیلان با داشتن این گواهی معتبر بین المللی، قادرند با حداقل هزینه در کشور خود آموزش دیده و به کاریابی پرداخته و دستمزدی مطابق با توانائی و مدرک معتبر خود دریافت نمایند و زندگی حرفه ای خود را آغاز کنند.
 مزیت‌های دریافت گواهینامه تیسول انگلستان شامل:
۱- این مدرک نیاز به تمدید ندارد
۲- این دوره‌ها توسط اساتید مجرب بین‌المللی تدریس می‌شود.
۳- گواهینامه‌ها مستقیما توسط تیسول انگلستان صادر می‌شود و دارای اعتبار از وزارت اموزش و پرورش انگلستان می باشد.
۴- دارندگان گواهینامه تیسول انگلستان می‌توانند در هر جای دنیا به کار مشغول شوند.
دوره ها
 اخذ گواهی IELTS Teacher Training Program/Course
دوره ها بصورت  حضوری اجرا می گردد. به این منظور، دوره ای فشرده به مدت 4 روز برای  دارندگان مدرک  6.5 IELTS وبالاتر و علاوه بر آن کسانی که حداقل چند سال است بطور رسمی به تدریس زبان در سطوح پیشرفته فعالیت دارند اجرا می شود. و در پایان دوره، متقاضیانی که با موفقیت Exam Board را بگذرانند گواهی دریافت می کنند. فارغ التحصیلان قادرند رسماً دوره ها را در کلاس های حضوری به متقاضیان آموزش دهند.

اهداف دوره :
-    آشنا نمودن اساتید زبان به جدیدترین روشهای آموزش زبان انگلیسی .
-    بروز رسانی اطلاعات و دانش تدریس مدرس و کسب مهارت های لازم برای تدریس انگلیسی در کشورهای دیگر .
-    دادن کلاس به مدرس در جریان ۳ ترم آموزشی و کنترل دقیق جهت کسب اطمینان از استفاده تکنیک ها و مهارت های آموزش داده شده در جریان دوره .
-    آشنا نمودن مدرس با سایر مدرس ها در کشور های دیگر از طریق سایت تیسول وست مینستر انگلستان .
-    امکان فراهم نمودن بازار کار برای متقاضیانی که قصد دارند در خارج از ایران تدریس نمایند .
-    اعطای گواهی نامه معتبر و بین المللی از تیسول انگلستان جهت اعتبار بخشیدن به رزومه مدرس.
-    کسب دانش موضوعی و آشنایی با اصول آموزش موثر
-    به دست آوردن طیفی از مهارت‌های عملی برای آموزش زبان به بزرگسالان
-    نشان دادن توانایی شرکت‌کنندگان در به کار‌گیری آموخته‌ها در یک محیط آموزشی واقعی

 دوره‌های تیسول در زبانکده عرفان

 دوره TESOL 150 hours
شرکت این دوره به علاقه مندان به تدریس زبان که سابقه تدریس نداشته و یا به تازگی به حرفه تدریس روی آورده‌اند پیشنهاد می‌گردد. دوره  شامل کار عملی، گزارش نویسی و دمو می‌باشد.  متقاضیان جهت شرکت در این دوره می‌بایست در آزمون ورودی آن شرکت نموده و سطح فرامتوسطه و یا ادونس داشته باشند.

 دوره TESOL 450 hours ADVANCED
این دوره تکمیلی مختص مدرسینی است که سابقه بیش از یکسال تدریس دارند و نیاز به یک مدرک معتبر بین المللی هستند.از جمله دارای مدرک تیسول 150 ساعته باشند. دوره شامل کار عملی، گزارش نویسی و دمو  می‌باشد. متقاضیان جهت شرکت در این دوره می‌بایست در آزمون ورودی آن شرکت نموده و سطح ادونس داشته باشند. 

دوره TOT (Training of the trainers)

این دوره برای علاقه مندان به تدریس و تربیت مربیان و مدرسین اختصاص یافته و به صورت کارگاه چهار روزه در کشور ترکیه برگزار میگردد که لازمه آن کسب گواهی TESOL 150 hoursا است . اساتید مدعو این دوره نیتیو و دارای مدارک بین الملل معتبر هستند.

  با اینکه عوامل بسیاری برای دستیابی به موفقیت شغلی تعیین کننده هستند، اما دو عامل اساسی که برای موفقیت در هر رشته نقش به سزایی دارند عبارتند از تجربه و دانش علمی؛ بیشتر ارگان ها، موسسات، و شرکت ها اهمیت بسیاری به تجربه و دانش می دهند و تدریس زبان های خارجی نیز از این مقوله مستثنی نیست.

در سرتاسر دنیا، دوره های تربیت مدرس گوناگونی توسط موسسات و سازمان های مختلفی ارائه می شوند. برخی از این دوره ها از اعتبار بیشتر و برخی از اعتبار کمتری برخوردار هستند.

اعتبار یک مدرک به اعتبار موسسه ای که آن را اعطا می کند بستگی دارد. علاوه بر این، افراد و سازمان هایی که این مدرک را قبول می کنند در افزایش اعتبار یک مدرک تاثیر دارند.

مدت زمان دوره تیسول

مدت زمان این دوره ها از چند هفته تا چند ماه است. تنوع دوره های ارائه شده باعث می شود که افراد شاغل و دانشجویان بتوانند دوره ی آموزشی خود را در وقت دلخواه و مدت زمان مورد نظر بگذرانند. یکی دیگر از مزایای این دوره ها، برگزاری آن ها به صورت اینترنتی و یا همان Online است. البته لازم به ذکر است که اکثر دوره های غیرحضوری چند روز تا چند هفته کلاس حضوری هم دارند. این یعنی متقاضی می تواند قسمتی از دوره را پشت کامپیوتر، و بقیه ی آن را با حضور در کلاس به اتمام برساند. تمام موارد ذکر شده به همراه مزایای مدرک تیسول(TESOL) باعث شده که تعداد زیادی از معلم های زبان انگلیسی برای موقعیت شغلی بهتر وموفقیت بیشتر برای دریافت این مدارک اقدام کنند.

اما دوره های TESOL چه هستند و چه تفاوت هایی با هم دارند؟

به طور کلی دوره های تیسول(TESOL) بر اساس تعداد ساعت های دوره از یکدیگر متمایز می شوند.

این دوره ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند: Diploma و Certificate. دوره های Certificate کوتاهتر بوده و بیشتر بر وجه عملی تدریس تمرکز می کنند. این دوره ها تمامی مقدمات لازم برای تدریس را به شرکت کنندگان انتقال می دهند و همچنین با فعالیت های مختلف مانند Micro Teaching یا همان Demo (درس دادن به دیگر شرکت کنندگان در دوره و بازخورد گرفتن از آنها و مربی دوره)، جنبه عملی تدریس را کاملا آموزش می دهند.

دوره Diploma، از دیدگاهی علمی تر به موضوع یادگیری و تدریس نگاه می کند. این دوره بیش تر برای کسانی مناسب است که می خواهند مدیر آموزشی شوند و یا به تربیت مدرس بپردازند. البته این دوره ها برای کسانی که می خواهند مدرس بمانند هم بسیار مفید و آموزنده است. اما اگر هدف شما صرفا تدریس به زبان آموزان است، دوره های Certificate دوره ایده آل برای شماست.

مدرک تسول چه کمکی به موسسات زبان می کند؟

۱. اگر مدیر موسسات آموزشی خصوصا زبان انگلیسی باشید یا اینکه در موسسات آموزشی فعالیت داشته باشید حتما اهمیت یکپارچگی تدریس اساتید را درک می کنید.

عدم یکپارچگی در تدریس بین اساتید مختلف، موسسات را معلم محور می کند.
به این منظور که عده‌ای از زبان آموزان فقط از روش تدریس یک مدرس در کلاس رضایت دارند و همیشه می خواهند با او کلاس داشته باشند. 
همین موضوع باعث اعتراضات زیادی هم می‌شود و ممکن است با از دست دادن معلمی که شیوه‌ی تدریس بهتری دارد موسسه، زبان آموزان زیادی را هم از دست بدهد.
در حالیکه گذراندن دوره تسول (تیسول)‌ یا تفل توسط تمامی مدرسان موسسه زبان ضمن بالا بردن کیفیت آموزشی باعث می شود که همه‌ی اساتید تقریبا به یک شکل و در یک قالب استاندارد تدریس کنند و تنها تفاوت کلاس ها تفاوت فردی اساتید باشد.
از این جهت ریسک معلم محور بودن و از دست دادن زبان آموزان به حداقل می رسد.

۲. از آنجایی که به صورت اصولی روش تدریس اعمال می شود، برای رشد موسسه و آموزش اساتید مانعی وجود ندارد.

مطالب مرتبط